Bir asistanın iş tanımı daha önce hiç asistan kullanmamış olanların ve hatta asistan kullanmaya yeni başlamış birçok yöneticinin dahi aklına takılan fakat sormaktan çekindiği bir konudur. Her şirket ve her yöneticiye göre iş tanımı küçük değişiklikler gösterebilse de işinde iyi, deneyimli asistanların hepsinin bir takım ortak noktaları vardır. İşte bunları sizin için bir araya getirdik:


  • Asistan çalıştığı kişinin daha verimli olmasını ve zaman kazanmasını sağlar. Yapmanız gereken rutin ve angarya işleri üzerinizden alır, böylece konsantre olmak istediğiniz konulara yoğunlaşabilir ve daha verimli bir gün geçirirsiniz. 
  • Hayatını ve işlerini düzene sokar. Hayatınızı ve işlerinizi düzene sokar. Günlük, haftalık, aylık takviminizi organize eder. Gün içinde yapmanız gerekenleri hatırlatır ve atlamamanızı sağlar. Özel günleri hatırlatmakla kalmaz; hangi gün, kimi, nasıl tebrik etmeniz gerektiği konusunda da size destek olur.  
  • Önemli belgeleri ve bilgileri düzenler, saklar ve ihtiyaç anında kullanıma sunar. Örneğin bir iş sözleşmesi, geçmiş bir kira sözleşmesi, size özel kredi kartınızın size özel avantajları ya da sağlık raporlarınız... Tüm sağlık raporlarının tek bir yerde toplanmasını ve ihtiyaç anında doğru belgenin kendisine sunulmasını kim istemez ki? 
  • Her konuda araştırma yapar. Uzmanlık alanınızla ilgili dünyanın neresinde, ne zaman, hangi konferanslar&etkinlikler olduğunu bulup size sunar. Ya da görüşme yapacağınız şirket veya kişi hakkında piyasa araştırması yapıp, bilgileri bir araya getirir ve tek sayfada istediğiniz tüm bilgiye ulaşmanızı sağlar. 
  • İç ve dış iletişim alanında etkinlik sağlar. Randevularınızı alır ve doğru zamanda doğru yerde olmanıza yardım eder. Dilerseniz e-maillerinizi okuyup önceliklendirir ya da sizin gerçekten ilginizi çekebilecek olanları size sunar. Üçüncü kişilerle iletişimde zaman kaybetmenizin önüne geçer. İşlerinizi takip eder. Uzmanlık gerektiren konularda çalışabileceğiniz şirketleri bulup size kısa bir liste olarak sunar.  
  • Hayat kalitenizi artırır. İstediğiniz yerde, bütçenize uygun ve en iyi oteli bulmanıza ya da yer bulunamayan bir restoranda size özel bir rezervasyon yaptırabilmenize yardımcı olur. Seyahatleriniz sırasında karşılaşılabileceğiniz sorunlarda asla yalnız kalmazsınız. Siz seyahatinizin tadını çıkarırken asistanınız sizin yerinize aksiliklere çözüm bulmanızı sağlar.